середа, 30 грудня 2020 р.

Новий рік:історія святкування




 Наближення Нового року – це не просто переддень нових 12 місяців. Усе набагато складніше: це – ворота, які ведуть в нове, ні з чим незрівняне життя, сповнене тих самих чудес, в які ми вже й не віримо.

Але ж у Новий рік можливо все, чи не так? Недарма народна мудрість каже: як зустрінеш його, так і проведеш. Новий Рік - одне із найзагадковіших свят, і не тільки тому, що його очікування й святкування пов'язане зі світом добрих казок і магії, але ще й тому, що в культурній загальнолюдській традиції - це, мабуть, єдина знаменна подія, що впродовж століть і щорічно відзначається людьми у всіх країнах і на всіх континентах Люди чекають від цього свята чудес, нових успіхів, щастя й зустрічають його відповідно до традицій свого народу.

Історія новорічних свят приховує стільки таємниць, що й за день не розповісти. Але ж ми з Тобою нікуди не поспішаємо, правда? Давай за чашечкою теплого чаю побесідуємо про стародавні новорічні традиції та курйозні різдвяні випадки.

Еволюція ялинкової іграшки

Чи знаєш Ти друже, що новорічні кулі на ялинці символізують райські яблука? Раніше люди прикрашали різдвяні ялинки справжніми фруктами. Тільки уяви собі, як вгиналися віти нещасного дерева! Пройшли роки, і замість яблук та солодощів людство вигадало наряджати ялинку кольоровими кульками. Першу кулю для новорічного дерева виготовили склодуви у Саксонії в ХVІ столітті. Однак масове виробництво ялинкових прикрас розпочалося лише 150 років потому. Через деякий час зародилася традиція прикрашати ялинку свічками. Та це було так небезпечно, що біля кожної зеленої красуні доводилося неодмінно ставити відро з водою. Ще б пак — свято могло закінчитись будь-якої миті! Традиція прикрашати ялинку існувала ще за часів язичництва. Приміром, кельти прикрашали вічнозелені дерева кишками тварин. Це була своєрідна данина лісовим духам. Нічогенька альтернатива сучасним гірляндам, еге ж? 


Різдвяні цікавинки та курйози

Щоразу переконуюсь: Різдво — свято чудес та неймовірних подій.  А звідки з’явилась традиція малювати Санта-Клауса з оленями в небі, знаєш? Вперше політ Санта-Класуса на санях в оленячій упряжі описав у 1819 році письменник з Америки Вашингтон Ірвінг. Якось напередодні Різдва 1965 року американські астронавти панічним тоном доповіли на Землю, що бачать НЛО. Через декілька хвилин напруженого мовчання тишу в штабі порушило «космічне» дзенькання дзвоників та звук губної гармошки. Оце так жарти в астронавтів! За легендою, Юлій Цезар звільнив у новорічний вечір одного зі своїх рабів за те, що той побажав йому пожити в новому році довше, ніж у старому. "Це найкурйозніше побажання щастя за всі роки існування людства!" - викликнув Цезар. А імператор Калігула в перший день Нового року виходив на площу перед палацом і приймав подарунки від підданих, записуючи, хто, скільки і що саме подарував.




Коротко про ялинки

Історія новорічної ялинки дуже давня і бере початок від гунів, однак першими справжні різдвяні ялинки почали встановлювати у Страсбурзі на території сучасної Франції. Сталося це не так давно — лише у ХVІІ столітті. Зовсім скоро, аби зупинити масову вирубку лісів, люди почали створювати штучні ялинки. Приміром, німці виготовляли різдвяних красунь із дерева або пір’я, фарбуючи пташиний пух у зелений колір. До речі, новорічні ялинки, якими всі ми так любимо їх називати, насправді є різдвяними, історично пов’язаними зі святкуванням зимових релігійних свят. Новорічними вічнозелені дерева стали називати комуністи, щоб стерти народну пам'ять про «заборонені» свята і зробити ялинку всього лиш символом наступного року, а Віфлеємську зірку — п’ятикутним символом СРСР. 


Таємниці різдвяних звичаїв

Чи замислювався Ти, звідки на Заході взялася традиція підвішувати біля каміну панчохи на Різдво? Звичай цей давній і пов'язаний зі Святим Миколаєм. За легендою, цей добродій підкинув родині бідняка через димар три мішечки золота. Вони закотилися у черевики, що сушилися біля каміна. Одна з найвідоміших різдвяних прикрас в Англії — омела. І хоч це паразитична рослина, що висить клубками на деревах, предки англійців вважали її священною, адже вона лишалася зеленою і в найлютіші морози. 


    Історія Нового Року налічує близько 25 століть. Святкування Нового року у стародавніх народів звичайно збігалося з початком відродження природи, і в основному було приурочено до березня місяця. Постанова вважати Новий рік з місяця "авів" (тобто колосків), що відповідав нашому березню і квітню зустрічається в законі Мойсея. З березня ж вважалося новоліття і у римлян, до перетворення календаря в 45 р. до Різдва Христового Юлієм Цезарем. Римляни в цей день приносили жертви Януса і починали з нього великі заходи, вважаючи його сприятливим днем. 

Новорічні зимові свята мали дуже багато обрядів: люди грали в ігри, співали пісні і водили хороводи. Волхви пророкували майбутнє, а дівчата ворожили на судженого. Але, головне всі ходили один до одного в гості. Так, зайшовши в будинок під час свята, на столі у наших предків можна було побачити пироги в маслі, вареники, кашу з медом, фаршированого груздями гусака і кисіль. А після трапези гостей обов'язково пригощали солодким напоєм суріца.

А ось основні правила, яких дотримувалися стародавні слов'яни:

Одягти що-небудь нове, що б весь рік проходити в обновках;
Викинути старі речі, що б очистити будинок і душу від усякого непотребу;
Перший день нового року провести весело, щоб весь рік був радісним;
Приготувати до святкового столу якомога більше страв і ласощів, щоб весь рік жити в достатку;
Не позичати гроші під новий рік, роздати всі борги, що б більше не бути в боргах.


четвер, 24 грудня 2020 р.

Вісім чудесних книжечок про зиму, Новий рік та Різдво

 

 Ще трошки — і новорічні свята увірвуться в кожен дім з радістю, веселощами та подарунками. Відкрию тобі один секрет — чекати новорічних чудес найкраще за книгою. Захоплива різдвяна історія заворожить і подарує справжню зимову казку. Скільки таких історій встигнеш прочитати ти цієї зими? Мабуть, зима — найкраща пора для читання. Святий Миколай з мішком подарунків, новорічна ялинка, перша різдвяна зірочка в небі — все це так близько і так хвилююче! Перегорни чергову сторінку улюбленої зимової історії — й на тебе посиплеться снігопад пригод та незабутніх вражень.

             Для всіх маленьких читачів  наша бібліотека підготувала добірку нових книжок                   про зиму та Новий рік, що тільки-но вийшли в українських видавництвах, а                також  тих, що стали бестселерами останніх років, бо дуже полюбилися дітлахам.

                                  

  «Різдво у лісі» 

Ульф Старк

 Головний герой цієї історії — гном Буркотун — не хоче святкувати Різдво — напередодні він втратив шапку і рукавиці. Та незважаючи на буркотливий норов і постійне невдоволення, гном робить купу малих і великих добрих справ. Спочатку рятує джмеля, що от-от мав замерзнути від холоду. Згодом дає прихисток кроленятам, що в завірюху відбились від дому в пошуках гнома, без якого Різдво не настане…

«День народження ялинки» 

Оксана Була


  Продовження знаменитої серії книжок Оксани Були про дивовижних туконі — загадкових мешканців лісу. Історія розповість тобі про ду-у-уже важливий день у їхньому житті — День народження ялинки.

Усім відомо — дерева народжуються влітку, і ялинки — не виняток. Аби вони підросли та зміцніли до перших холодів, за ними дбайливо доглядає ялинковий туконі. Однак є особлива ялинка, що виростає посеред зими, і ніхто не знає, де вона вирішить з’явитись на світ. Лише куріпковий туконі здатен відшукати ялинку. Появу зеленої красуні святкують усі мешканці лісу, адже це незвичайний день — День народження всіх туконі.


«Подарунок від Святого Миколая» 

Матіяш Дзвінка

 «Насправді ніякого святого Миколая немає. Це батьки кладуть подарунки під подушку…» — завзято торохтіли друзі п’ятикласнику Олесю, який вірив в дива і щороку з нетерпінням чекав приходу Чудотворця. Товаришам вдалося посіяти в серці юного мрійника сумнів: а чи справді існує святий Миколай, чи справді він скуповує іграшки в торгових центрах і вночі непомітно лишає біля дитячих ліжечок? Олесь розчарований, та на нього чекає велике диво. Миколай приходить до хлопчика і запрошує у неймовірну подорож в часі. А ще наділяє особливим даром…

«Різдвозавр» 

Том Флетчер

 Подорожуючи сторінками цієї веселої пригодницької книги, ти дізнаєшся, хто допомагає Санта-Клаусу на Північному полюсі, а хто підступно полює на північних оленів. Ця різдвяна казка про те, як із ненависті народжується справжня дружба. Гортаючи сторінки книжки, ти відкриєш великий секрет: чому батько Вільяма, містер Трандл серед усіх свят віддає перевагу Різдву — і, звісно ж, познайомишся з головним відкриттям книги — незвичайним героєм Різдвозавром.


«Маленька книжка про любов» 

Старк Ульф

 Світла й добра різдвяна історія відомого шведського письменника Старка Ульфа ще раз переконає: перед Різдвом дива таки трапляються. Навіть якщо не вистачає їжі, тато на війні, а ти майже перед канікулами отримав догану від директора. Все, чого так хотів юний хлопчик Фред, обов’язково здійсниться. Книга, наповнена світлом, любов’ю і теплом, неодмінно створить тобі чудовий новорічний настрій.


  «Містерія Різдва»
Соломія Савка

 

 

      Ця книжка ‒ про тепло і затишок родинного свята. Про цінності та традиції, що єднають покоління. Бо Різдво ‒ найтаємничіше та найочікуваніше свято для українців. Ця книжка, немов та торба міхоноші, наповнена рецептами святвечірніх страв, колядками і віршами, без яких немислиме Різдво.




 

середа, 23 грудня 2020 р.

Українські колядки для дітей

                                                                           



         
З діда-прадіда українці відзначали свята радісним співом, побажаннями щастя, здоров я, добробуту. Діти, як маленькі янголи, ходили по хатах, сповіщаючи прихід Христа, милість Божу на землі. Приносили в дім радість, натомість отримували дарунки, бо щедрість, гостинність завжди пекалися в народі як найбільша чеснота. І великим гріхом було прогнати або ж обділити колядників. У цій книжці ми зібрали старовинні звичаї святкування Коляди — від Різдва до Водохреща. Подали улюблюлені колядки, щедрівки, віншівки й засіванки — окремо для хлопчиків, окремо для дівчаток, а деякі загальні, які варто співати всією родиною, бо нічого не дає малечі більшої втіхи, як робити добру справу з рідними людьми!
 
 
                                    

Добрий вечір, люди,                                 
Вашій теплій хаті!

Щоб були ви завжди
Щедрі і багаті!
Хай Різдво Христове
Вас благословляє,
Бог ся рождає!

Всім колядникам
Ви відчиняйте двері
І просіть до столу,
До своєй вечері.
Хай у вашій хаті
Нині все співає,
Бог ся рождає!

Гарно колядуйте
І святкуйте нині,

Ми бажаєм щастя
Вашій всій родині!
Весь наш рід великий
Нині освятився,
Бог народився!



Там високо в синім небі
Зірка засіяла
Пливла, пливла між хмарами
Над вертепом стала


Діва Сина породила
В яслах положила
Сухим сіном постелила
Пеленами вкрила

Де колиска золотая
Пелени шовкові
Де ж перини для дитини
М’які та пухові

Прилетіли до вертепу
Ангели крилаті
Посідали заспівали
Божому дитяті.





По цьому дому, по веселому,
Чи дозволите колядувати,
Колядувати, ваш дім звеселяти,
Діточок збудити, діточок збудити,
Христа Славити!

***

Я колядник хоч куди,
В мене гарні чобітки.
Маю теплий кожушок
Та порожній ще мішок!

Ось я вам заколядую!
Слів для вас не пошкодую!
Ну а ви ж мені на свято
Накривайте стіл багато:
Шмат ковбаски, сиру трішки,
Можна яблука й горішки,
Тортик "Празький" солоденький,
Ще й цукерочок дві жменьки!

Я ж бажаю всій родині
Дні яскраві, теплі, мирні!
Хай Господь дарує радо
Вам в сім’ю "Тойоту Прадо"!
Щоб завжди були у парі,
Побажаю ще й "Ферарі",
Замок в Австрії та Римі,
Де басейнів аж чотири.
До смачненького слівця
Побажаю шмат сальця!
Діамантів ще бажаю
Та мішечок наставляю!

***

Сніжком запорошило все:
Стежинку і дорогу.
Спішить, спішить колядочка
До нашого порогу.

Несе вона в торбиночці
Про щастя світлу мрію,
Дарує нам колядочка
І віру і надію.

Лунають ніжно дзвоники
Від хати і до хати.
Спішить, спішить колядочка
Нам щастя побажати!

***

 


Щедрівонька щедрувала,

під віконце підбігала,
Що ти, тітко, напекла,
Винось нам до вікна.
І вареник, і пиріг
Неси швидше на поріг!
Що ти, дядьку, там напік,
Винось нам аж на тік.
А ви тітко на запаску
Кладіть в торбу ще й ковбаску.
Щоб добро у вас бувало
Несіть нам шматочок сала.
Хай вам Бог за ці дари
Дасть багатії отари,
Поросята і корови.
Та бувайте всі здорові!!! 


Я біжу-стрибаю,
А хто двері відчиняє,
Щастя тим бажаю!
Щоб жили сто років з гаком
В щасті і любові,
Щоб з народження до смерті
Ви були здорові!
Щоби сонечко сіяло
В серці і на дворі,
І добра було по вінця
В хаті і коморі!
З колядою, колядою
Я біжу без втоми.
Вже мішок гостинців повен,
Поспішу додому!







вівторок, 15 грудня 2020 р.

Що читати взимку: 15 чарівних книжок для дітей

 Сніговії, пронизливий крижаний вітер і пізні сутінки о третій годині дня – хіба це – не найкращі умови для читання? Авжеж, подумали ми, та   підготували для вас добірку книжок, які саме час читати   у цю пору року.

Різдвяна історія та Різдвяні повісті,Чарльз Діккенс
“Різдвяна історія” або “Різдвяна пісня” Чарльза Діккенса – безумовна різдвяна класика, вікторіанська оповідка про істинне значення свята, яка попри дидактичність не втрачає популярності. Збірка “Різдвяні повісті” також містить такі тексти як “Новорічні дзвони”, “Цвіркун домашнього вогнища”, “Битва життя”, “Одержимий”, де Діккенс прославляє звичайні людські радощі і висуває на передній план цінність людського тепла та щастя.                                                       
 Падав сніг на поріг, Платон Воронько

Холодні й сазніжені зимові вечори – чудовий час для читання разом із дітьми віршиків. Особливо ж таких “рідних” та улюблених і для дітей, і для батьків, як вірші українського поета Платона Воронька.                             

Снігова Королева, Ганс Християн Андерсен


“Снігову королеву” вподобали читачі  багатьох країн світу, включно з далекими бразильцями і такими ‘експертами зі снігу’, як норвежці.          

  Різдво у Петсона, Свен Нордквіст

Дідуньо Петсон і кіт Фіндус заходилися прибирати до Різдва. І майже з усім упоралися – лишилося тільки подбати про ялинку та святковий стіл. І саме тоді стається те, чого не мало статися: Петсон посковзнувся і так забив ногу, що не може йти до крамниці по продукти до різдвяного стола, не кажучи вже про ялинку… Так би їм і випало сумне Різдво, якби до Петсона не прийшли гості, про яких ані він сам, ані Фіндус не могли навіть мріяти.                                                   

 Баранчик Рассел і Різдвяне Диво, Роб Скоттона

Коли Санта та його зламані санчата опинились у Світлячковому лісі, Санта був переконаний, що Різдва не буде. Так воно й сталося б, якби не цілком несподіваний рятівник – баранчик Рассел поспішає на допомогу! Узявшись за молоток та пилку, Рассел доводить, що кмітливість і наполеглива праця цілком замінюють чари.         

Різдво для Сплета, Роб Скоттон

Настала ніч перед Різдвом. Кіт Сплет не може склепити повік: раптом він був не дуже чемним і не заслужив на найбільший у світі подарунок? Треба дочекатися Санту і самому розповісти йому про всі свої подвиги… Та Санта не приходить. Невже Сплет і справді був не досить слухняним? Невже даремно допомагав мамі по господарству? Вірний Сеймур і молодша сестричка ведуть Сплета у вітальню, а там… Чорний пухнастик просто не міг залишитися без свята.                             

 Найкраща (найгірша) у світі Різдвяна вистава, Барбара Робінсон

Звичайна і традиційна різдвяна вистава, яка щороку відбувалася так само, навіть головні актори не змінювалися, раптово, через втручання зграї юних шибайголов з родини Гердманів, стає не такою звичайною і  аж ніяк не традиційною. Погрожуючи постійним виконавцям, шестеро дітей Гердманів, які не мають жодного уявлення про Різдво, “захоплюють” усі головні ролі у виставі. Що вони вигадають і чим це обернеться для мешканців містечка — читайте у дотепній, кумедній і дуже Різдвяній повісті.                                                                                             

Тихі віршики на зиму, Мар’яна Савка


Збірка дитячих поезій Мар’яни Савки   – чудова нагода для тихого родинного читання наприкінці активного зимового дня. Неодмінна зимова атрибутика, включно з засніженими деревами, горобиною, ведмедями у барлогу та Білою Пані також буде чудовою зимовою книжкою на ніч.                                                                                                            
Білі мухи, Максим Рильський


Уже для кількох поколінь славнозвісний вірш Максима Рильського про білих мух є особливою візитівкою зими. Саме тому нас страшенно тішить, що тепер він, доповнений яскравими та простими ілюстраціями, перетворився на книжку-картонку, яку можна читати, співати, кусати і вивчати разом із  дітьми
.
Казки Різдва, Богдана Матіяш



До книги ввійшли дві частини “Казок Різдва” Богдани Матіяш. Це спокійна медитативна проза для вдумливого читання й обмірковування. Тих, хто стомився від Різдва споживацького чи медійного та шукає власне духовне розуміння свята, ця збірка може надихнути на нові думки і пошуки.                                                                                                               

Як Меллопи Різдво святкували, Томі Унгерер


Меллопи лише нещодавно познайомилися з українським читачем,а  вже встигли і скарби знайти, і нафту, і навіть вісвяткувати Різдво. Звісно, щоразу родина чудернацьких свиней робила усе це з несподіваними пригодами та кумедними випадками. Цього разу за день до Різдва в кожного з чотирьох братів Меллопів виникла одна й та сама ідея — вони вирішили, що ялинка буде чудовим сюрпризом для всієї родини. Отож і не дивно, що перед Святвечором вітальня Меллопів наповнилась ялинками, які потрібно було комусь подарувати. Але кому?

субота, 5 грудня 2020 р.

Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку (Всесвітній день волонтерів)

 



Шановні волонтери!
5 грудня у світі відзначається Міжнародний день волонтера
Міжнародний день волонтерів світова громадськість відзначає щороку 5 грудня. Рішення про це свято Генеральна Асамблея ООН прийняла у 1985 році. Волонтери – це люди, які вкладають свій вільний час на благо суспільства. ООН постійно закликає держави вживати заходів з метою підвищення обізнаності громадян про важливість внеску волонтерів і тим самим спонукати ще більше людей у всіх сферах діяльності пропонувати свої послуги як волонтерів на батьківщині й за кордоном.

З цієї нагоди щиро вітаємо усіх, хто своєю добровільною, самовідданою працею щодня робить країну сильнішою.

Волонтери – це люди з добрими і чуйними серцями, які не проходять повз чужу біду, люди, які роблять свій внесок у захист України. Особливо важко переоцінити роль волонтерської діяльності в умовах, коли на нашу землю прийшла війна.

Дякуємо всім, хто присвячує свій талант, час, енергію індивідуальним і колективним акціям, виявляє щире бажання допомогти іншим, не чекаючи подяк та винагороди. Нехай ваші благі справи повертаються вам сторицею!


середа, 2 грудня 2020 р.

День замовлень подарунків Діду Морозу

 



4 грудня відзначається дуже цікаве і особливе свято, присвячене Новому року, який наступає, - День замовлень подарунків та написання листів Дідові Морозу. Він присвячений усім, хто вірить у цього зимового чарівника і з нетерпінням чекає чудове свято - Новий рік.

Зазвичай саме 4 грудня в багатьох країнах світу поштамти починають надавати послуги по відправці листів Діду Морозу, або відкриваються спеціальні поштові установи. Всі діти та їхні батьки можуть відправити листа з побажанням довгоочікуваного подарунка, який обов'язково буде доставлений Діду Морозу.

Дата свята вибрана цілком логічно. Скоро Новий рік, всі в передчутті чудес і урочистості, подарунків і сюрпризів, скрізь йде підготовка до свята, прикрашають ялинки, загоряються святкові вогні... І якраз час загадувати заповітні бажання і писати лист головному чарівникові - Діду Морозу. До того ж цього проміжку часу вистачить, щоб листи дійшли до свого адресата.

Дата свята вибрана цілком логічно. Скоро Новий рік, всі в передчутті чудес і урочистості, подарунків і сюрпризів, скрізь йде підготовка до свята, прикрашають ялинки, загоряються святкові вогні... І якраз час загадувати заповітні бажання і писати лист головному чарівникові - Діду Морозу. До того ж цього проміжку часу вистачить, щоб листи дійшли до свого адресата.

Ще маєш час.   Хочеш знати, як правильно писати лист Дідусю? Ось мої поради:

1. Того дня, коли збираєшся писати лист, довго не спи. Дідусь Мороз не любить лінивих.

2. Застели ліжечко, вмийся, гарненько поснідай.

3. Зберися з думками. Адже Тобі потрібно прийняти дуже серйозне рішення — вирішити, який подарунок Ти хочеш отримати.

4. Тепер приступай до написання листа: охайно, не поспішаючи, виводячи кожну літеру.

5. Не забудь привітатися і неодмінно будь ввічливим. Дід Мороз неслухняним і невихованим діткам, якщо й дарує подарунки, то в останню чергу.

6. В листі опиши, чому Ти хочеш цей подарунок, як сильно і навіщо він Тобі. Можеш заодно розповісти Дідусеві Морозу про свої успіхи в школі, сім’ю, друзів, братиків та сестричок.

7. Попрощайся і заздалегідь подякуй за подарунок.

8. Поклади лист у конверт і заклей його. Запам’ятай: показувати свій лист і давати його комусь читати — не можна! Це має бути таємницею, Твоєю і Діда Мороза.

9. Залишилося відправити. Раджу Тобі звернутися до спеціалістів у цій справі: мами, тата, бабусі, дідуся або старших сестрички чи братика. Вони неодмінно знають адресу Діда Мороза і відправлять твій лист.

Ну, а потім можеш запастись терпінням і чекати Нового року, наряджати ялинку, робити гірлянди, шити маскарадний костюм. 

Ще залишилося зовсім трішки!..