пʼятниця, 20 грудня 2024 р.

"Різдвяні подарунки, зимові визерунки!"

 Чому Святвечір святкувати слід
Почати із вечірньою зорею?
Бо народився наш Ісус на світ —
І та зоря з’явилась над землею.
І це був, звісно, особливий знак,
Що свідчив про пречисте Боже диво…
Тож відзначайте ви Святвечір так,
Як і належить — гідно і красиво.
Дванадцять страв до столу. Страви ці
Пісними бути мають і непишними:
Гречана каша, риба, борщ, млинці,
Вареники зі сливами чи вишнями…
Якщо ти селянин, хай розцвіте
В тобі велика щедрість до худоби:
Скажи слова їй добрі, дай все те,
Що їй, як знаєш, дуже до вподоби.
Зібратись має повністю сім’я —
Всі будуть рік весь дружними й багатими.
Кого ж віднесла мандрів течія,
Той поза домом цілий рік блукатиме.
І на покутю ставиться кутя
Найменшеньким синочком у родині, –
Покутя там, де розпочав життя
Ісус – в кубельці, у пахучім сіні.
Він народивсь! Уже він — серед нас,
Ще крихітний, у яслах, у печері…
Ми так це ясно бачимо щораз,
Святої дочекавшися вечері…

четвер, 19 грудня 2024 р.

Як створити святковий настрій вдома: різдвяно-новорічна інструкція

 Поради, які допоможуть підготуватись до свят та створять відчуття казки.

Цього року ще з листопада усюди почали готуватись до торжеств: вітрини, декоровані святковими атрибутами, так і ваблять на шопінг; на вулицях блищать прикрашені ялинки та миготять вогники гірлянд. Задавалося б – радій та готуйся до свят! Але як бути, якщо святковий настрій ніяк не з’являється, навіть після прогулянок оздобленими вулицями та торговельними центрами, а погода не тішить очікуваним снігопадом?

Продумати та подякувати минулому року за все хороше, що в ньому було

Норвезький письменник Ерленд Лу у своєму романі “Наївно. Супер”, коли хоче щось зрозуміти, радить складати список: того, що подобається/не подобається; що маєш/не маєш/хотів би мати; чого не вистачає та чого хочеться; список того, що викликало душевний підйом у дитинстві та ін. Це допомагає впорядкувати думки. Аби почати позитивно мислити, досить пригадати та внести до списку усе хороше, що сталося протягом року. Коли починаєш концентруватися на хорошому, більше його помічаєш, а погане відходить на задній план.                                                                                               Є така практика, яка дозволяє помічати та записувати у блокнот те, за що вдячний життю і людям навколо. Причому записи ведуть як щодня, так і щотижня або щомісяця; а можна поміркувати й виписати, за що вдячний року, який вже закінчується. Можливо, сталися несподівані приємні зустрічі, подорожі, зміна роботи, переїзд, навчання тощо. Рік – це великий проміжок часу, за який обов’язково стались позитивні зміни, які потребують вдячності. Навіть крапля почуття вдячності робить людину набагато сильнішою. Неможливо витиснути негативну складову зі свого життя, але така практика дає можливість стати більш стійким до неї

Декорувати оселю символами свята: прикрасити ялинку, зробити власноруч ялинкові іграшки

Аби з’явилось радісне передчуття свята, потрібно заздалегідь прикрасити смереку. Штучну виготовляють з продуктів нафтовиробництва  Якщо придбати живу ялинку на стихійному ринку, то це стане підтримкою незаконної вирубки дерев. Використовуючи штучну смереку 10-12 років, її вуглецевий слід виявиться меншим, ніж у ялинок, які вирощуватимуть та вирубатимуть щороку. Є й альтернативні способи оздоблення оселі: створення віночків, прикрашання гілок, ялинки в горщиках чи ялинки-сукні. Альтернативні ялинки – новий тренд, який набуває популярності. Вони можуть бути різних форм та з різних матеріалів. Це й геометрично розвішані кулі, “настінні ялинки”, природний вигляд мають ялинки, зібрані з гілок або деревини. Екологічну ялинку також роблять зі старих книжок, журналів і конспектів: варто лише красиво їх викласти, оздобивши святковими вогниками.                                                                                         За останні роки популярності набули новорічні та різдвяні віночки з природних матеріалів: крім гілок смереки й сосни, використовують гілки верби, берези, виноградної лози. Прикрашають вінки горіхами, шишками, жолудями, паличками кориці, шматками сушених цитрусів, квітами, бантами, тканиною, стрічками, намистинками, паєтками тощо. Для натхнення досить подивитись кілька майстер-класів, знайти потрібні дрібнички та увімкнути фантазію. Творчі заняття розслаблюють та заряджають енергією.

Приготувати святкове печиво

Що може бути більш святковим, ніж аромати свіжої випічки, печива з корицею, імбиром, кардамоном, гвоздикою? Приготуйте його, та дім наповниться запахами дитинства. Трубочками проколоти дірку в заготовках, після випікання вставити стрічки та прикрасити ними ялинку.

середа, 18 грудня 2024 р.

Пам'ятка на зимові канікули

 


Читання книжечок, наповнених новорічною магією та заряджених різдвяним дивом - одна з найприємніших передноворічних традицій.
Під час зимових свят у кожній оселі таємничим чином з'являються подарунки. Звідки ж вони беруться ?
Чудовий дитячий твір "У вечір святковий" дає розуміння про Санта Клауса/Святого Миколая, традиції Різдва - панчішки для подарунків, олені-помічники, які тягнуть санчата.
Книга написана легко і неймовірно гарно намальована. Кожна сторінка - це святковий настрій і затишок.
Віра в дива важлива, вона дає людям проходити крізь страх, ставати дорослими і творити диво власними руками!


вівторок, 17 грудня 2024 р.

Колядки, щедрівки та посівалки: коли і що потрібно співати

 

В Україні здавна існує традиція колядувати, посівати та щедрувати під час новорічних та різдвяних свят. Ці свята пов’язані з численними обрядами та нюансами. Розповідаємо про те, як правильно та коли виконувати ці обряди за новоюліанським календарем 

У колядках виславляють народження Ісуса Христа. Щедрівками висловлюють побажання благополуччя для сім'ї, дому та великого врожаю у новому році. Посівалки нагадують щедрівки, проте вони призначені для виконання у день святого Василя.

За змістом текстів можна зрозуміти, коли і які пісні виконувати: щедрівки містять ключові слова добрий вечір або щедрий вечір, тоді як посівалки мають фразу Сію, сію, посіваю і згадують святого Василя або Новий рік.

Коли колядувати у 2024 році

Звичайно, колядування традиційно починається напередодні Різдва, і за новими церковним календарем його можна почати ввечері 24 грудня. Зазвичай першими вирушають колядувати діти, а потім — представники чоловічої статі. Проте у ряді регіонів України також і дівчата беруть участь у цій традиції. Згідно з обрядом, колядники від хати до хати несуть зірку, дзвіночок і веселими співами повідомляють про народження Христа, а також висловлюють побажання господарям багатого врожаю, щастя, здоров’я та добра.

Коли посівати у 2025 році

Раніше посівання відбувалося на Старий Новий рік 14 січня. Проте за новим стилем тепер посівати можна буде вже 1 січня, у звичайний Новий рік та свято Василя. Звичайно, цю традицію здебільшого дотримуються хлопці. Вони повинні завітати до хат до полудня, посипати їх зерном і заспівати з позитивними побажаннями. Господарі, які мають шанс приймати посівальників, зазвичай гостинно пригощають їх яблуками, пирогами або навіть висловлюють подяку грошима. Зерно рекомендується зберегти в хаті до вечора, оскільки воно вважається важливим оберегом цього дня.

Коли щедрувати у 2025 році

Традиційно щедрування відбувалося перед Старим Новим роком — 13 січня. Однак за новими обрядами щедрування буде відзначатися 31 грудня, на Щедрий вечір та Маланку. Зазвичай цією традицією займаються саме дівчата. Вони вітають господарів співами та музикою, виражають свої побажання щодо достатку. Проте в ряді регіонів України і хлопці також приймають участь у щедруванні.

Гарні  обрядові колядки, щедрівки і посівалки складають невіддільну частину новорічних свят. Вони наповнюють радістю і створюють атмосферу свята і веселощів.

 Традиція колядування на Різдво збереглася в Україні, а колядки співають і передають своїм дітям. А ось чим вони відрізняються знають далеко не всі.

А різниця дуже суттєва. Адже колядки виконують тільки на Різдво – 25 і 26 грудня, а щедрують – на  Щедрий вечір (Маланка), 31 грудня. Головна відмінність – в колядках прославляють народження Христаа щедрівками бажають добробуту сім’ї, господареві, багатого врожаю.                                                                                  Колядувати – в Святвечір і на Різдво               

 Колядувати в різних регіонах починають не одночасно: на Покутті це роблять вже на Святий вечір; на Слобожанщині та Гуцульщині – в перший день Різдва; на західному Поділлі – на другий день свят вранці.                                                                               Звичай колядування пов’язаний з днем зимового сонцестояння, який наші предки називали святом Коляди і святкували 25 грудня. Вважалося, що в цей день Сонце з’їдає змій Коротун. Богиня Коляда в Дніпрі народжувала нове Сонце – маленького Божича. Люди проганяли Коротуна, а потім ходили від хати до хати, щоб сповістити про народження нового Сонця. Згодом, з появою християнської релігії, обряд колядування був приурочений до Різдва Христового і в колядках з’явились біблійні мотиви. Наприклад, у відомій колядці «Добрий вечір тобі, пане господарю» слова «Радуйся, ой радуйся, земле, рік новий народився» – змінили на «Радуйся, ой радуйся землі, Син Божий народився». Як тільки на небі є перша зірка – починається Святвечір, а діти збираються разом і йдуть вітати усіх з народженням Христа колядками. Найстарішими і поширеними вважаються колядки «Небо і земля нині торжествують», «Дивная новина», «Нова радість стала, яка не бувала» і «Бог предвічний народився».

Щедрувати – Щедрий вечір (31 грудня)

Щедрування – давній новорічний звичай, під час якого групи щедрувальників піснями прославляли господарів, бажали їм здоров’я та благополуччя, за що отримували винагороду. Супроводжувалося воно магічними дійствами, музикою, танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками. Щедрівки мають свою особливість, традиційний приспів: «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір». Історично щедрування незначною мірою відчуло на собі вплив християнської церкви. До кінця XIX ст. обряд переважно став явищем народної художньої творчості. Таким він зберігся до сих пір. Щедрівка увібрала в себе національний колорит і менталітет українського народу. На Маланки ходять також і парубоцькі групи. Вони називаються «водити Маланку». Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з хлопців, зазвичай, переодягнений в жіноче плаття і його називають Маланкою.

Посівати – на святого Василя (01 січня)

Посівати ходять з самого ранку 01 січня. Роблять це тільки чоловіки. За повір’ям, чим раніше посівальники зайдуть до хати, тим багатшими видасться рік. Тому першими завжди ходили засівати до найближчих – хрещених батьків, родичів та сусідів. Жінкам в цей день потрібно сидіти вдома і в жодному разі не ходити по гостях. Як вважалося, якщо першою в хату зайде жінка, рік буде повним горя та бідності. І навпаки, якщо в двері постукає першим чоловік – рік видасться родючим, благополучним та багатим. Обов’язковий атрибут посівальників – зерно. Причому не важливо, буде це пшениця, ячмінь, просо або рис. Не можна було брати з собою лише горох. Наші предки розцінювали його як символ сліз. Посівальники заходили в будинок, обсипали зерном господарів, вітали їх з Новим роком і бажали врожайного літа та багатства. А ось гроші посівальнику не давали. За повір’ями, разом з розданими грошима піде з дому і добробут. Вважалося, чим щедріше буде господар і чим більше різної смакоти роздасть, тим прихильніше до нього виявиться новий рік. А щоб побажання посівальників збулися, зерно, яким засівали, не можна було прибирати і вимітати з хати до самого заходу сонця.


понеділок, 16 грудня 2024 р.

8 нових книг, які школярам варто прочитати під час зимових канікул

 

8_books
 

Канікули — чудовий час, щоб відкривати щось нове. Ми підготували добірку дитячої літератури, яка нещодавно вийшла друком в українських видавництвах. Ці книги допоможуть школярам перемкнутися, відволіктися від буденності та набратися енергії для нового ривка вперед.

«36 і 6 котів-детективів», Галина Вдовиченко

55

Для кого? Учні 5-6-х класів.

У помешканні пані Крепової та її племінника Стаса живе 36 великих і 6 маленьких котів. Коти-бешкетники розповідають про свої пригоди, розгадують загадки, складають реп, ділять територію із псами, мріють про татуювання, стають героями журналістських статей про НЛО, виступають на сцені…

У книжці безліч неочікуваних ситуацій, де кожен, з одного боку, може проявити себе, а з іншого — підтримати друга. Після прочитання хочеться написати повідомлення всім своїм друзям, адже лише з ними можна розділити пригоди і досхочу насміятися так, як це роблять 36 і 6 котів.

Книжка ілюстрована, тож кожен з яскравих персонажів оживає, а ситуація доповнюється деталями, без яких так складно уявити роботу котів-детективів.

«Дикий робот», Пітер Браун

11

Для кого? Учні 5-6-х класів.

Що станеться, якщо робот опиниться посеред дикої природи? Навколо — тварини, гори, каміння, струмки, нерукотворне середовище. Як машині вижити в природних умовах, як знайти родину і друзів?



 

 

Для робота Роз усе навколо — нове. А все, до чого вона доторкається (наприклад, гора хмизу для багаття), стає впорядкованим. Роз вчиться жити серед дерев і тварин та водночас адаптує цей світ під себе.

Ми дізнаємось: як атакувати ведмедів шишками, як проводити консультації з бобром, що робити, коли хащі охопила пожежа та багато іншого. Читацьку уяву доповнюють ілюстрації — вони допомагають уявити дивовижний світ, який підкорює робот.

Після прочитання в голові з’являється безліч думок — про роботів, які нас оточують, технології, які виявляються безсилими проти стихії, а також про дивовижне довкілля, яке захоплює своєю красою та довершеністю.

«Книга рекордів Говорухи», Саша Кочубей

77

Для кого? Учні 5-6-х класів.

Говоруха — це прізвище хлопчика Андрія, якого в школі називають Андроїд. Він бешкетник, готовий вдягнути костюм Дарта Вейдера і діяти в масштабах Всесвіту.

Протягом усієї книжки хлопець прагне встановити бодай якийсь рекорд, проте не всі його починання успішні. Андроїд ділиться секретами: як оволодіти технікою «нічогонеробіння» і допомогти друзям, що написати у творі «Ким я стану, коли виросту», як спілкуватися з подружками, якщо вони захоплюються голлівудським кіноактором і нічого навколо не бачать.

«Книга рекордів Говорухи» — збірка оповідань, доповнених влучними ілюстраціями. Після прочитання хочеться відкрити блокнот і скласти власний перелік рекордів, навіть якщо їх так і не вдалося поставити. Адже іноді спроби й зусилля мають не меншу вагу, ніж результат.

«Гімназист і Чорна Рука», Андрій Кокотюха

88

Для кого?  Учні 6-7-х класів.

Юрко Туряниця вчиться в гімназії на Печерську. Власне тому автор і називає його гімназистом. Хлопець читає під ковдрою книжки та комікси з ліхтариком, неохоче прокидається вранці та вчиться з неабияким інтересом.

Разом з Юрком читач ходить вулицями Києва, знайомиться з вусатим детективом Шпигом, отримує послання та погрози від Чорної Руки, розв’язує головоломку таємниць. Але чи вдасться гімназисту перемогти загадкову Чорну Руку, читач з’ясує лише наприкінці.

Як і в кожному доброму детективі, в книжці є пес, плащ і небезпека. Після прочитання з острахом починаєш очікувати записку, а поза тим виникає гостра потреба прогулятися містом, щоб пройти шлях Юрка самостійно.

«10 історій для хлопців»

44

Для кого? Учні 6-7-х класів.

У збірці оповідань зібрані абсолютно не пов’язані між собою історії, що могли відбутися будь-де: у спальному районі, на околиці міста, у невеличкому райцентрі чи селі. Адже всі ці історії так чи інакше взяті з життя. У них автори розповідають передусім про себе в дитинстві, а потім і про своїх персонажів. Їхні історії кумедні й життєствердні. Головні герої вирішують проблеми, потрапляють у різні ситуації, долають подекуди вкрай неприємні життєві обставини, граються і вчаться комунікувати зі світом.

Серед авторів збірки Сергій Гридін, знаний своїми «хлопчачими» книжками, Андрій Бачинський, чиї тексти б’ють у найболючіші місця, та багато інших. Історії для хлопців, про хлопців та від хлопців будуть цікаві не лише хлопцям, а й найширшому колу читачів.

Після прочитання хочеться писати друзям, гуляти і не втрачати жодної хвилини канікул, щоб насолодитися ними сповна.

«Мій друг Персі, Баффало Білл і я», Ульф Старк

33

Для кого? Учні 7-8-х класів.

Історія про звичайного підлітка Ульфа, який проводить канікули в селі разом зі своїм найкращим другом Персі. Хлопці шукають розваг, про які й батькам не розповіси, та й з друзями таким не завжди готовий поділитись. Вони кидають камінчики у воду, вчаться плавати, вправно веслують у човні, пробують, як це — гратися в індіанців, коли ти вже переріс цей вік. Ульф навіть переживає нерозділене кохання, адже дівчинка Пія не відповідає йому взаємністю. Проте друг Персі завжди готовий підтримати порадою й розрадити.

Ульф Старк — майстер історій, узятих із життя та про життя. Після прочитання виникає майже фізичне відчуття, наче плавав у морі й провів із друзями літо тривалістю в 200 сторінок.

«Фанатка», Рейнбоу Ровелл

22

Для кого? Учні 9-11-х класів.

Кет відкриває для себе нову сторінку, яка називається «доросле життя» — дівчина починає навчатись у коледжі. Вона зіштовхується з безліччю нових викликів — активною сусідкою, з якою потрібно ділити простір та комунікувати, із першими симпатіями, які не можуть не захоплювати, із необхідністю готувати їжу, із захопленням літературою та можливістю створити власний текст.



 

Кет — фанатка фентезі й поступово розвиває в собі навики письменництва, проте чи вдається їй це насправді, що робити з власними страхами та як боротися з комплексами? Море запитань, на які необхідно знайти відповіді.

Після прочитання загострюється віра в себе, відчуття, наче багато годин поспіль доводилося сміятися, сперечатися і плакати з найкращою подругою.

«Не озирайся і мовчи», Макс Кідрук

66

Для кого? Учні 9-11-х класів.

Марку 14. Він живе в невеличкому містечку, ходить до школи, захоплюється наукою, дає списувати математику дівчинці, у яку закоханий, вирішує проблеми з батьками, конфліктує з однолітками. Це історія не про виняткового героя, а про звичайного українського підлітка, чиє життя в певний момент змінюється.

Так, одного дня сусідка Соня відкриває містичний бік будинку, де вони живуть: натиснувши певну комбінацію цифр у ліфті можна вирушити в небезпечну подорож і потрапити в інший світ. Як поводитися в цьому світі, які небезпеки він приховує, чому так важливо не озиратися й мовчати?

Читач водночас переживає безліч емоцій — страх перед невідомим, співпереживання Марку, емпатію до проблем Соні, потребу вирішити проблему з батьками, бажання опинитися там, у ліфті, і потрапити разом з героями в інший світ. Після прочитання змінюється ставлення до ліфтів і стаєш сміливішим.